Skip to content

Art Linnakallio Symposium 2026 elokuussa Kempeleessä

Art Linnakallio on vuodesta 2017 saakka Kempeleessä järjestetty kansainvälinen taidesymposium. Art Linnakallio Symposium toteuttaa teoksia uniikille Kempeleen kunnan Zeniitin matkailu- ja virkistysalueelle. Vuoden 2026 Art Linnakallio on osa Oulu2026-kulttuuriohjelmaa ja kulttuuri-ilmastonmuutosta.

Art Linnakallio Symposiumin 2026 avajaisia juhlitaan perjantaina 28.8.2026 klo 17-20 Kempeleen Zeniitissä, osoitteessa Pelaajanpolku 3, 90450 Kempele. Pysäköintialueelta on opastettu reitti n. 500m pohjoisen suuntaan, Aurinkojärven rantaan. Zeniitin alueelle löytää helposti myös Oulusta linja-autolla nro 51 jääden pois pysäkillä Huilaaja E Kempeleessä. 

Zeniitin alue on työmaa-aluetta, joten teoksia pääsee kokemaan ainoastaan avajaisissa ja mahdollisesti myöhemmin järjestettävien opastusten aikana. Kulkureitti alue on merkitty avajaisten ajan lippusiimalla ja alueen ulkopuolelle työmaa-alueelle on pääsy kielletty. 

Vuoden 2026 Art Linnakallio symposium tuottaa neljä uutta teosta alueelle

Kempeleen kunta on hakenut Zeniitin matkailualueelle sijoittuvaan Art Linnakallio symposiumiin taiteilijoita avoimella portfolio haulla keväällä 2025. Hakemuksensa jätti 110 taiteilijaa yli 20 eri maasta, kauimmaiset Uudesta-Seelannista, Japanista, USA:sta, Vietnamista sekä Intiasta.

Symposiumin taiteilijat ovat Timo Aho, Maurice Meewisse, Chris Petersson sekä Creative duo Marharyta Zhurunova and Bohdan Lokatyr. Taiteilijat ovat tavattavissa Kempeleessä elokuussa 2026.

Timo Aho (s.1980) on helsinkiläinen kuvataiteilija, joka työskentelee kuvanveiston, installaation ja paikkasidonnaisen taiteen rajoilla. Teoksissaan hän käyttää monipuolisesti eri materiaaleja ja medioita mukaan lukien valoa, ääntä ja ilmaa rakentaen moniaistisia, kokemuksellisia kokonaisuuksia. Ahon teokset reagoivat ympäristöönsä: tilaan, valo-olosuhteisiin ja luonnon prosesseihin asettaen katsojan aktiiviseksi osaksi muutoksessa olevia kokonaisuuksia.

Aho on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta (2021) ja taiteen kandidaatiksi Glasgow School of Artista (2016). Hänen teoksiaan on esitetty muun muassa Edinburghin Royal Scottish Academyssa, Lontoon Royal Academy of Artsissa, Ars Electronicassa sekä Rovaniemen, Keravan ja Turun kaupungin taidemuseoissa. Aho on toteuttanut julkisia taideteoksia Suomessa ja ulkomailla. Hän tekee yhteistyötä myös muiden taiteilijoiden ja tutkijoiden kanssa. Timo Aho palkittiin Suomen Taideyhdistyksen William Thuring -nimikkopalkinnolla vuonna 2024.

Maurice Meewisse (s. 1978, Alankomaat) on kontekstuaaliseen taiteeseen keskittyvä taiteilija, jonka työskentelyä ohjaa kiinnostus siihen, miten ihmiset kokevat ja jäsentävät ympäristöään. Hän hyödyntää fyysistä työtä, toistoa ja suurten materiaalimäärien liikuttamista keinona muokata tilaa ja luoda uusia merkityksiä. Meewissen teokset rakentuvat usein yksinkertaisista eleistä tai toiminnoista, jotka saavat voimansa ympäristön ja tilanteen erityispiirteistä.

Meewisse on valmistunut Willem de Kooning -akatemiasta (2003) ja suorittanut jatko-opintoja a.pass-ohjelmassa Brysselissä. Hän toimii myös kuraattorina ja fasilitaattorina, ja hänen työssään korostuu yhteistyö ja tilan tarjoaminen muille. Hänen teoksiaan on esitetty muun muassa Rotterdamissa, Venäjällä ja Paltz Biennalessa. Vuonna 2024 hän toteutti Oosterbeekissä tilapäisen muistomerkin ”Rustplaats”, joka koostui yli 300 jakkarasta ja ääniteoksesta.

Chris Peterson (s. 1976, De Bilt, Alankomaat) on hollantilais-brittiläinen kuvanveistäjä, joka tunnetaan suurikokoisista julkisista veistoksistaan. Hänen teoksensa käsittelevät identiteetin ja tilan muuttuvaa luonnetta, ja ne toimivat usein maamerkkeinä kaupunki- ja maalaisympäristöissä. Petersonin veistokset kutsuvat katsojaa pohtimaan, miten tila muovaa ihmistä – ja miten ihminen muovaa tilaa.

Peterson käyttää töissään materiaaleja kuten betonia, kiveä ja pronssia, ja hänen monumentaaliset teoksensa voivat painaa kymmeniä tonneja. Esimerkiksi teos To Look Beyond Our Confinements on kuusimetrinen ja painaa noin 50 tonnia. Hänen veistoksiaan on esillä eri puolilla maailmaa, muun muassa Etelä-Koreassa, Japanissa, Yhdysvalloissa, Australiassa ja useissa Euroopan maissa. Peterson työskentelee kansainvälisesti eri studioissa Alankomaissa, Ruotsissa, Italiassa ja Kiinassa. Hän tekee yhteistyötä maisema-arkkitehtien, kaupunkisuunnittelijoiden ja paikallisyhteisöjen kanssa. Vuonna 2014 hänet valittiin Royal Society of Sculptorsin jäseneksi (FRSS), tunnustuksena hänen merkittävästä panoksestaan kuvanveistoon.

Marharyta Zhurunova (s. 1994, Vinnytsia) ja Bohdan Lokatyr (s. 1993, Lviv) ovat ukrainalainen taiteilijapari, joka on työskennellyt yhdessä vuodesta 2015. Heidän taiteellinen yhteistyönsä sai alkunsa talvisessa Mythogenesis-maa­taidefestivaalissa. Molemmat ovat valmistuneet Ukrainan painotaideakatemiasta kirja- ja taidegrafiikan linjalta vuonna 2018.

Zhurunovan ja Lokatyrin työskentely liikkuu ympäristötaiteen, maa­taiteen, installaatioiden ja grafiikan alueilla. Heidän teoksensa tutkivat ihmisen ja maiseman välistä vuorovaikutusta – erityisesti sitä, miten ympäristö vaikuttaa ihmiseen ja miten ihminen jättää jälkensä maisemaan. Vuoden 2022 jälkeen heidän työnsä ovat käsitelleet yhä enemmän sodan vaikutuksia ja kollektiivista muistia. He ovat osallistuneet useisiin näyttelyihin ja biennaaleihin, kuten M17 Sculpture Prize -näyttelyyn Kiovassa, ja heidät on palkittu Ukrainan presidentin apurahalla nuorille taiteilijoille. Heidän teoksensa yhdistävät luonnonmateriaalit, symboliikan ja yhteiskunnallisen kommentaarin, ja ne ovat usein sekä visuaalisesti että sisällöllisesti voimakkaita.

Art Linnakallio Symposium 2026 järjestetään elokuussa 2026 ja osana symposiumia järjestetään yleisölle avoin Kulttuurihyvinvoinnin seminaari 26.8.2026. Symposiumin avajaisia juhlitaan perjantaina 28.6. Symposiumin aikana toteutetut teokset jäävät pysyväksi osaksi Zeniitin ympäristöä.

Kuraattorit

Art Linnakallio 2026 kuraattorina toimii Moosa Myllykangas ja apulaiskuraattorina Taija Jyrkäs.

Moosa Myllykangas on Oulussa asuva pitkän linjan kuvataiteilija joka on tehnyt kansainvälisen uransa Pohjois-Pohjanmaalta käsin. Hänellä on ollut näyttelyitä eri puolilla maailmaa ja hän on toiminut aktiivisesti taidejärjestöissä sekä Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunnassa. Viime vuosina hän on tehnyt taideohjelman Oulun uudelle Hartaanrannan asuinalueelle ja toiminut Asuntomessut Oulussa 2025 taidekoordinaattorina.

Taija Jyrkäs on Oulussa asuva ja toimiva visuaalisen ja esittävän taiteen tuottaja ja kuraattori. Vuodesta 2021 hän on toiminut Suomen kulttuurirahaston Pohjois-Pohjanmaan rahaston taidelahjoitustoimikunnan puheenjohtajana hankkien julkisia taideteoksia Pohjois-Pohjanmaan alueelle. Parhaillaan hän työskentelee Photo North – Pohjoisen valokuvakeskuksen tuottajana. Osana hänen työtään valokuvakeskuksen tuottajana on ollut kansainvälisen More-than-Planet hankkeen tuotanto.

Art Linnakallio on osa Oulu2026-kulttuuriohjelmaa ja kulttuuri-ilmastonmuutosta.

Lisätietoa:

Anne Toppari
kirjasto- ja kulttuuripäällikkö, Kempeleen kunta
anne.toppari@kempele.fi, p. 050 463 6457

Asko Leinosen Art Linnakallio -aiheinen valokuvanäyttely Kempeletalolla

Kempeletalon aulassa järjestetään Asko Leinosen Art Linnakallio -aiheinen valokuvanäyttely 10.-31.8.2026. Näyttelyssä esitellään vuosina 2017 ja 2019 järjestettyjen Symposiumin teoksia.

Vuonna 2017 kansainväliset taiteilijat loivat Aurinkojärven pohjalle vedenalaisen veistospuiston. Näyttelyn kuvamateriaali on ainutlaatuinen dokumentaatio nykyisin veden alla olevista teoksista ja niiden valmistumisesta.

Vuonna 2019 taide siirtyi pyöräbaanan alukulkutunneleihin osaksi jokapäiväistä liikkumista. Näyttelyn kuvamateriaali esittelee taiteilijat työssään sekä valmiit teokset

Art Linnakallio Symposium -kotisivut